16ο Συμπόσιο ΠΟΠΣ Βλάχων στην Ελασσόνα

POPSBΟ Δήμος Ελασσόνας φιλοξενεί το Σάββατο 21 και Κυριακή 22 Νοεμβρίου το 16ο Συμπόσιο ΠΟΠΣ Βλάχων με θέμα «Η Βλάχικη παρουσία περί τον Όλυμπο στους νεότερους χρόνους», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα «Δημάρχου Β. Φαρμάκη». Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου καλωσορίζει όλους τους συμμετέχοντες στο Συμπόσιο στην πόλη της Ελασσόνας και εύχεται κάθε επιτυχία στις εργασίες του, αναδεικνύοντας τη στενή σχέση του βλάχικου στοιχείου με την επαρχία Ελασσόνας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 16ΟΥ ΣΥΜΠΟΣΙΟΥ ΠΟΠΣ ΒΛΑΧΩΝ

Θέμα: «Η ΒΛΑΧΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ»

Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

12.00-14.30: Αφίξεις συνέδρων - Εγγραφές

15.00-17.00: Εργαστήρια χορού

19:15-21:30: Χορευτικές επιδείξεις των Χοροδιδασκάλων των Συλλόγων Μελών της Ομοσπονδίας

Παρουσίαση των Χορευτικών Τμημάτων των Συλλόγων Μελών της Ομοσπονδίας από το Νομό Λαρίσης.

18.00: Έναρξη Επιστημονικού Συμποσίου

Χαιρετισμοί

Πρόγραμμα Εισηγήσεων

1η Συνεδρία:

18.15: Μιχάλης Μαγειρίας, (εκπαιδευτικός, Πρόεδρος ΠΟΠΣΒ και ΠΒΑ): «Η ΠΟΠΣ ΒΛΑΧΩΝ και η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΒΛΑΧΙΚΗ ΑΜΦΙΚΤΙΟΝΙΑ»

18.30: Γλυκερία Μιχ. Χατζούλη, (Επίκουρος Καθηγήτρια Α.Π.Θ): «Πρώτη προσέγγιση στην Εικονογραφία των Βλαχοφώνων Νεομαρτύρων 17ο – 18ο αιώνας»

18.45: Σακογιάννης Απόστολος, (Πρόεδρος Πανθεσσαλικού Συλλόγου «Οι Καλαρρύτες»): «ΚΑΛΑΡΡΥΤΕΣ : Έργα και παρουσία Καλαρρυτινών στη επαρχία Ελασσόνας »

19.00: Γρηγόρης Βέλκος, (ιστορικός-συγγραφέας): «Το Λιβάδι κι ο Γιωργάκης Ολύμπιος το καύχημα των Βλαχοφώνων»

19.15: Στέργιος Λαΐτσος, (ιστορικός, υπ. Δρ Ινστιτούτου Ιστορίας Πανεπιστημίου Βιέννης): «Ξένοι ερευνητές για τους Βλάχους των παραολύμπιων περιοχών στα τέλη του 19ου αιώνα έως την απελευθέρωση»

Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

1η Συνεδρία:

11.00: Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κ. Χαρίτων: «Η παρουσία των Βλάχων στην Ιερά Μητρόπολη Ελασσώνος»