«Πράσινο φως» για την τηλεμετρία στην Ελασσόνα

evagxarΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΧΑΡΙΤΣΗ

• Ευαγγέλου: Σημαντικό έργο για την Ελασσόνα

Με απόφαση του αναπληρωτή Υπουργού Οικονομίας και Ανάπτυξης κ. Αλέξανδρου Χαρίτση, το έργο της προμήθειας και εγκατάστασης τηλεμετρικού συστήματος διαχείρισης και ελέγχου διαρροών στα δίκτυα ύδρευσης του δήμου Ελασσόνας, προϋπολογισμού 3.370.528,41 € (συμπερ. ΦΠΑ) εντάσσεται στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων 2016, ανάβοντας έτσι το πράσινο φως για την υλοποίησή του.

Με την υλοποίηση του προτεινόμενου έργου η ΔΕΥΑ πρόκειται να να αποκτήσει ένα ολοκληρωμένο σύστημα τηλεμετρίας που θα της επιτρέψει να:

• διαχειρίζεται με ορθολογικό τρόπο τους υδατικούς πόρους, μειώνοντας το αντλούμενο νερό, ελέγχοντας τη στάθμη των δεξαμενών και περιορίζοντας τις διαρροές.

• έχει συνεχή εποπτεία και εικόνα του υδατικού ισοζυγίου, να επεμβαίνει άμεσα και να λαμβάνει στατιστικά στοιχεία και υδρολογικά δεδομένα με στόχο τον βραχυχρόνιο και μακροχρόνιο σχεδιασμό και προγραμματισμό και την ιεράρχηση των μελλοντικών επενδύσεων στον τομέα της ύδρευσης,

• προβλέπει ενδεχόμενες αστοχίες του συστήματος ύδρευσης,

• προλαμβάνει έκτακτα περιστατικά και να εξασφαλίζει την ασφάλεια των εγκαταστάσεων και του καταναλωτή,

• έχει οικονομικό όφελος, από τον περιορισμό των διαρροών, που ξεπερνά το 40% του συνολικού κόστους

• Ωφελούμενοι από τη λειτουργία της προτεινόμενης πράξης είναι όλοι οι αποδέκτες των υπηρεσιών του Δήμου και συγκεκριμένα οι κάτοικοι του δήμου, οι επιχειρήσεις, οι φορείς και οι επισκέπτες.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου δήλωσε σχετικά:

«Από την πρώτη μέρα που αναλάβαμε την ευθύνη του δήμου Ελασσόνας δηλώσαμε δημόσια πως για μας αυτό το μεγάλο έργο δεν μπορεί, παρά να υλοποιηθεί. Μετά από αγώνα δυο χρόνων, ξεπερνώντας όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες και αγκυλώσεις του δημοσίου, καταφέραμε να αποσπάσουμε τη σύμφωνη γνώμη του υπουργού και το έργο της τηλεμετρίας αναμένεται να υλοποιηθεί. Ένα μεγάλο έργο για την Ελασσόνα έρχεται να προστεθεί στα δεκάδες άλλα που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας και την υλοποίηση του προγράμματός μας».

tilemetria

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017
Πρόσκληση εορτασμού 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Tην 28η Οκτωβρίου 2017 ημέρα Σάββατο και ώρα 10:30 π.μ. θα τελεστεί στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Δημ [ ... ]

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]