Ανανέωση συμβάσεων εργαζομένων στην καθαριότητα

kathar1Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Η υπογραφή των νέων συμβάσεων στηρίζεται στο άρθρο 24 του Ν.4475/17 και στην εγκύκλιο 19/2017 του Υπουργείου Εσωτερικών, σύμφωνα με την οποία «η διάρκειά τους ισχύει έως την ημέρα κατάρτισης των προσωρινών πινάκων διοριστέων και σε κάθε περίπτωση μέχρι τις 31/03/2018.

Λίγες μέρες πριν την υπογραφή των νέων συμβάσεων, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, πλαισιωμένος από τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Βαγγέλη Παναγιώτου, καθώς και υπηρεσιακούς παράγοντες του δήμου, είχαν πολύωρη συνάντηση με τους συμβασιούχους στην καθαριότητα, όπου είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για ώρα, και αναλυτικά, όλα τα δεδομένα που έχουν προκύψει, προσπαθώντας να βρουν την ιδανικότερη λύση και για τις δύο πλευρές, μέσα σε ένα κλίμα αμοιβαίας κατανόησης.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Ανανεώθηκαν σήμερα οι συμβάσεις 10 οδηγών και 25 εργατών στον τομέα της καθαριότητας, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Η δημοτική αρχή συμπαρίσταται στους συμβασιούχους της καθαριότητας και κάνει ότι περνάει από το χέρι της για να βρεθεί μια λύση που να προασπίζει τα συμφέροντα, τόσο των εργαζομένων, όσο και των δημοτών. Ευελπιστούμε η κυβέρνηση να μας δώσει την λύση ώστε να πάψουν να δημιουργούνται αρρυθμίες στη λειτουργεία των δήμων, αλλά και αξεπέραστα προβλήματα στις οικογένειες των εργαζομένων».

kathar2

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Τετάρτη 12 Ιουλίου 2017 11:31
Νέοι Πρόεδροι σε ΔΕΥΑΕΛ και ΟΚΠΑΠ