Επίσκεψη Δημάρχου στο Δρυμό για το νερό της περιοχής

drimosΣτον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντηση με κατοίκους του Δρυμού, στους οποίους ανέλυσε την κατάσταση όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας, αμέσως μετά την συνάντηση, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι τελευταίες μετρήσεις, που έγιναν τέλη Ιουλίου, και αφορούν την ποιότητα του νερού στον Δρυμό, έδειξαν μια ελαφρώς αυξημένη περιεκτικότητα σιδήρου, φαινόμενο συνηθισμένο για την περιοχή. Αντίστοιχες μετρήσεις που υπάρχουν στο αρχείο της ΔΕΥΑ Ελασσόνας, για το έτος 2012 δείχνουν περιεκτικότητα σιδήρου υπερδιπλάσια της σημερινής.

Εδώ και μέρες η ΔΕΥΑ Ελασσόνας έχει προβεί, εκ νέου, στον καθαρισμό της δεξαμενής καθώς και ολόκληρου του δικτύου παροχής νερού. Μετά τις ενέργειες αυτές, οι νέες μετρήσεις έδειξαν υποχώρηση της τιμής του σιδήρου, ωστόσο, αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Ήδη έχουν ανακληθεί άδειες του προσωπικού του δήμου και εξετάζουμε μια σειρά από λύσεις μόνιμου χαρακτήρα, ώστε να δοθεί οριστική λύση στο πρόβλημα που ταλανίζει την περιοχή για πολλά χρόνια».

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 11:04
Σε αγιασμούς σχολείων ο Δήμαρχος Ελασσόνας

Μετά τη λήξη των αγιασμών στις σχολικές μονάδες ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Συνάντηση εργασίας ανάμεσα στον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου και τον Πρόεδρο του Τεχνικού Επιμελητηρίου Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας κ. Παπαγεωργίου Νι [ ... ]

Στην υπογραφή σύμβασης με την κατασκευαστική εταιρεία «Σ. ΦΑΣΙΑΣ Κατασκευαστική & ΣΙΑ ΕΕ», προχώρησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με αντικείμενο τη δι [ ... ]

Στον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντ [ ... ]

Ανανεώθηκαν σήμερα Δευτέρα 17 Ιουλίου 2017 οι συμβάσεις που αφορούν σε 35 εργαζομένους στον τομέα καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, και οι οποίες είχαν λήξει στις 14/7.

Την Κοκκινόγη, τη Δολίχη και το Πύθιο επισκέφτηκαν και γνώρισαν την Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου οι οικοπεριηγητές τ [ ... ]

Τα Χορωδιακά Σύνολα του Δήμου ξεκινούν και φέτος τη μουσική τους δραστηριότητα, με πολλές και ενδιαφέρουσες  [ ... ]

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2017
Περπατώντας στην Κρανέα