Δήλωση Ευαγγέλου στο ετήσιο συνέδριο της ΚΕΔΕ

synedriokedeΟ Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, συμμετέχοντας στο ετήσιο συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας που ξεκίνησε χθες, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Ο θεσμός της Τοπικής Αυτοδιοίκησης απέδειξε καθ' όλη την περίοδο της ελληνικής κρίσης πως ήταν αυτός που στήριξε ουσιαστικά το κοινωνικό σύνολο, δίνοντας καθημερινές μάχη δίπλα στον πολίτη.

Οι προκλήσεις πλέον είναι πολλές: η ανάγκη για μεγαλύτερη και ουσιαστική αποκέντρωση, η οικονομική αυτοτέλεια των Δήμων, ο Κλεισθένης και οι δυσλειτουργίες που θα προκύψουν από την εφαρμογή του, η προτεινόμενη από την κυβέρνηση συνταγματική αναθεώρηση, η ψηφιακή Ελλάδα, είναι μόνο μερικά από τα θέματα πάνω στα οποία οφείλουμε όλοι να τοποθετηθούμε, με γνώμονα την κοινωνία και τις ανάγκες της.

Ο δρόμος της ουσιαστικής ενίσχυσης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης περνάει μέσα από την ανάγκη για γνώση και συνεργασίες σε όλα τα επίπεδα, με πρωταγωνιστή τον ίδιο τον πολίτη.

Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2018 11:16
ΕΥΧΕΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Ο Δήμος Ελασσόνας ως εταίρος της Κοινωνικής Σύμπραξης της Περιφερειακής  Ενότητας Λάρισας, που συμμετέχει στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Επ [ ... ]

Νίκος Ευαγγέλου: Η Ελασσόνα αλλάζει! Κατατέθηκε η πρόταση για τη δημιουργία Ανοιχτού Κέντρου Εμπορίου (Open Mall) μετά τη συνεργασία του δήμου Ελασσόνας και του Εμπορι [ ... ]