Κατατέθηκε η πρόταση για το Open Mall της Ελασσόνας

emporsylΝίκος Ευαγγέλου: Η Ελασσόνα αλλάζει!

Κατατέθηκε η πρόταση για τη δημιουργία Ανοιχτού Κέντρου Εμπορίου (Open Mall) μετά τη συνεργασία του δήμου Ελασσόνας και του Εμπορικού Συλλόγου της πόλης. Μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα & Καινοτομία, ο δήμος Ελασσόνας θα διεκδικήσει το μέγιστο ποσό της πρότασης που φτάνει το 1.900.000 ευρώ.

Σε σχετική του δήλωση ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου τονίζει:

Η Ελασσόνα αλλάζει!

Η συνεργασία μας με τον Εμπορικό Σύλλογο Ελασσόνας είχε ως αποτέλεσμα τη διαμόρφωση ενός ολοκληρωμένου σχεδίου ανάπτυξης της εμπορικής κοινότητας εναρμονισμένο με το ααπτυξιακό σχέδιο του δήμου. Σκοπός είναι η δημιουργία ενός ισχυρού, ανταγωνιστικού και βιώσιμου κέντρου λιανικής πώλησης προϊόντων ώστε η πόλη της Ελασσόνας να εξυπηρετεί τους τουρίστες, κατοίκους και επισκέπτες με τρόπο που θα ενισχύεται ο πλούτος, η ζωτικότητα, η βιωσιμότητα, η ελκυστικότητα, η Μοναδικότητα της.

Η δημιουργία Open Mall στο κέντρο της Ελασσόνας, σε συνδυασμό με το Σχέδιο Βιώσιμης Κινητικότητας και τις μεγάλες παρεμβάσεις στους οδικούς άξονες της πόλης, πρόκειται να αλλάξουν την μορφή της πόλης, όπως τη γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Με συνέργειες και συνεργασία συνεχίζουμε...

Οι προτεινόμενες παρεμβάσεις

• Ταυτότητα & μορφολογική ενοποίηση της οδού Βενιζέλου

• Εκσυγχρονισμός κατακόρυφων στοιχείων των προσόψεων των καταστημάτων

• Προτεραιότητα στον πεζό με οργάνωση της κυκλοφορίας οχημάτων και πεζών

• Εξασφάλιση προσβασιμότητας Α.μεΑ.

• Αναβάθμιση κι εκσυγχρονισμός του αστικού εξοπλισμού

• Αξιοποίηση συστημάτων «έξυπνης πόλης» για άμεση ενημέρωση & διευκόλυνση της κίνησης πεζών & τουριστών

• Δημιουργία ευχάριστου & αισθητικά άρτιου κλίματος που να προτρέπει τον καταναλωτή να ψωνίσει από την ντόπια αγορά

• Επένδυση των όψεων των ισογείων καταστημάτων με τοπική πέτρα

• Τονισμός λευκού χρώματος (με αφορμές το χιόνι, τα λατομεία κιμωλίας και γύψου και λευκόχρωμοι ασβεστόλιθοι)

• Ανάρτηση ειδικών στοιχείων σκίασης, σήμανσης και αστικού σχεδιασμού (φωτιστικά, καθιστικά, φύτευση)

• Τοποθέτηση στεγάστρων μπροστά από τα καταστήματα

• Αναβάθμιση κι εκσυγχρονισμός του αστικού εξοπλισμού

• Στα καταστήματα που βρίσκονται σε ανοίγματα (6ης Οκτωβρίου και μπροστά από την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου) προβλέπονται πέργκολες

• Ενσωμάτωση εμπορικής φίρμας καταστήματος κάτω από το στέγαστρο σε πρόβολο

• Υπογειοποίηση κάδων απορριμμάτων

• Διαμόρφωση περιοχών φύτευσης κατά μήκος του πεζοδρομίου

Μέσα σχεδιασμού της κυκλοφορίας των πεζών

• Διαπλάτυνση των πεζοδρομίων κατά τόπους

• Δημιουργία οριοθετημένων θέσεων στάθμευσης

• Σαφής διαχωρισμός της κυκλοφορίας των οχημάτων

• Σχεδιασμός της προσβασιμότητας Α.μεΑ

• Χωροθέτηση και επιλογή σύγχρονου αστικού εξοπλισμού (καθιστικά, φωτιστικά, κάδοι απορριμμάτων, στοιχεία πρασίνου)

• Ηλεκτρονική πληροφόρηση των χρηστών, σχετικά με τη σήμανση, την εμπορική κίνηση, τις θέσεις στάθμευσης

Επίσης προβλέπονται smart εφαρμογές που θα τοποθετηθούν σε όλοι την περιοχή παρέμβασης αλλά και γενικότερα στα όρια της αγοράς όπως Free wi-fi αισθητήρες στα πάρκινγκ του Δήμου και παράλληλη ενημέρωση των επισκεπτών και των πολιτών για τις κενές θέσης μέσω ειδικής σήμανσης και ειδικής εφαρμογής για τα smart κινητά, ψηφιακοί πίνακες ενημέρωσης για την αγορά της Ελασσόνας βυθιζόμενοι κάδοι για μια πιο καθαρή και όμορφη αγορά και αρκετά άλλα.

Open Mall 2     Open Mall 3     Open Mall 4   Open MallOpen Mall 1

Τρίτη 16 Απριλίου 2019 08:23
Ανακοίνωση

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 20:00 στην αίθουσα "Δημάρχου Βασίλη Φαρμάκη" ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Απολογισμός έργου - Πρ [ ... ]