Αστική ανάπλαση Τσαριτσάνης

kourdisΣτην υπογραφή συμφωνητικού εκτέλεσης έργου με αντικείμενο την αστική ανάπλαση κοινόχρηστων χώρων στο κέντρο της Τσαριτσάνης προχώρησαν ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου και ο κ. Ιωάννης Κουρδής, νόμιμος εκπρόσωπος κατασκευαστικής εταιρείας.

Το συγκεκριμένο έργο, μετά από δημοπρασία μέσω του Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ, είναι προϋπολογισμού μελέτης 307.500 ευρώ (ΦΠΑ 24%) και έκπτωση 55,2%.

Μετά την υπογραφή του συμφωνητικού εκτέλεσης έργου, ο κ. Ευαγγέλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

H εκτέλεση έργων σε ολόκληρη την επαρχία Ελασσόνας συνεχίζεται βάσει του προγραμματισμού της δημοτικής αρχής, με στόχο την ουσιαστική παρέμβαση στο αστικό περιβάλλον και την αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής των κατοίκων.

Η παρέμβαση μας στην Τσαριτσάνη, μετά τη δημιουργία μιας σύγχρονης παιδικής χαράς είναι ένα ακόμα κομμάτι στο ψηφιδωτό που έχουμε σχεδιάσει, με στόχο, αφενός την ανάδειξη όλων των ιστορικών στοιχείων του χωριού, αφετέρου των υποδομών που είναι απαραίτητες στις μέρες μας.

Συνεχίζουμε με πρόγραμμα και σχέδιο για την ουσιαστική μεταμόρφωση ολόκληρης της επαρχίας Ελασσόνας.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]