Περπατάμε και γνωρίζουμε τη Βερδικούσσα

verdikoussaΠέμπτη 15 Ιουνίου

Επιστροφή μετά τις 09:00 ...

Δηλώσεις συμμετοχής: Τσιαντέ Αλεξάνδρα (Αντιδήμαρχος Πολιτισμού): 6945-000.550, Χατζηβασίλη Άσπα (Πρόεδρος Τοπικής Κοινότητας Ελασσόνας): 6973-715.839, Παγγέα Βίκη (Καθηγ. Φυσικής Αγωγής): 6974-138.297, Μανώλης Βασίλης (Καθηγ. Φυσικής Αγωγής): 6970-985.818

Η Βερδικούσσα (1.711 κάτοικοι) είναι χτισμένη στις ανατολικές πλαγιές των Αντιχασίων σε υψόμετρο 850 μ. Η ίδρυση του οικισμού έγινε πιθανόν στους Βυζαντινούς χρόνους.

Χαρακτηριστικά σημεία της Βερδικούσσας είναι οι εκκλησίες του χωριού (ο πετρόκτιστος ναός του Προφήτη Ηλία, τα ξωκλήσια Περάσα και Άγιος Γεώργιος, το παλιό μοναστήρι στο Μετόχι), το πετρόκτιστο Δημοτικό Σχολείο στη θέση Πλατάνια και το πέτρινο γεφύρι του Δαμασκηνού, το οποίο ενώνει τις όχθες του ποταμού Παλισκιώτη.

Η θέα από την κορυφή Μαμαλή (1.424 μ.) είναι εκπληκτική, καθώς γύρω της απλώνονται η Πίνδος, τα Μετέωρα, τα Βόρεια Άγραφα, ο Τυμφρηστός, η Γκιώνα, η Οίτη, ο Κίσσαβος και ο Όλυμπος.

Το κυρίαρχο στην περιοχή είναι το δάσος οξιάς, από τα μεγαλύτερα της Ελλάδας στο είδος του και ενταγμένο στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα NATURA 2000 (κωδικός GR1440005). Αποτελεί σημαντικό βιότοπο και καταφύγιο για άγρια ζώα και πουλιά.

Πέμπτη 22 Ιουνίου - 4:00 το απόγευμα αναχώρηση λεωφορείου από την κεντρική πλατεία Ελασσόνας (Άγιος Δημήτριος).  [ ... ]

Τρίτη 20 Ιουνίου 2017
Γνωρίζοντας τη Βερδικούσια

Με επίσκεψη στη μαγευτική Βερδικούσια ολοκληρώθηκε ο πρώτος κύκλος των περιηγήσεων στον Δήμο Ελασσόνας που  [ ... ]