Αναβολή της εκδήλωσης μνήμης των εκτελεσθέντων πατριωτών στην Τσαριτσάνη

Ο Δήμος Ελασσόνας προς αποφυγήν των περαιτέρω επεισοδίων που θα ελάμβαναν χώρα στην Πλατεία της ιστορικής κωμόπολης Τσαριτσάνης υποχρεώθηκε να αναβάλει την εκδήλωση μνήμης για τους εκτελεσθέντες πατριώτες, που ήταν προγραμματισμένη για χθες.

Το ιδιαίτερα τεταμένο κλίμα που προκλήθηκε στην Πλατεία με την παρουσία του τοπικού βουλευτή της Χρυσής Αυγής και μελών του κόμματος κρίθηκε ότι θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο για την ασφάλεια των πολιτών, μεταξύ των οποίων ήταν και παιδιά κάθε ηλικίας.

Με δεδομένη την θέση των αστυνομικών αρχών, ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την ασφάλεια των παραβρισκόμενων, κρίθηκε φρόνιμο να αναβληθεί για άλλη ημερομηνία η εκδήλωση μνήμης, καθώς παρά τις έντονες αντιδράσεις των πολιτών και τις εκκλήσεις από μικροφώνου του Δημάρχου Ελασσόνας, κ. Γιώργου Πασχόπουλου, οι εκπρόσωποι της Χρυσής Αυγής παρέμεναν στο χώρο.

Το γεγονός ότι η Χρυσή Αυγή είναι εκλεγμένο κόμμα με κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους, που ο Δήμος οφείλει να προσκαλεί στις προγραμματισμένες εκδηλώσεις του, είναι πέραν των θεσμικών αρμοδιοτήτων του Δήμου Ελασσόνας.

Ο Δήμος Ελασσόνας οφείλει να λειτουργεί κατευναστικά προστατεύοντας την ασφάλεια των πολιτών, όταν αυτή πρόδηλα απειλείται και αυτό έπραξε και χθες αναβάλλοντας την εκδήλωση μνήμης και αναγκάζοντας τους εκπροσώπους της Χρυσής Αυγής να αποχωρίσουν, χωρίς να σημειωθούν έκτροπα.

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]