Προθεσμία για την υποβολή αιτήσεων χορήγησης ενίσχυσης- Πρόγραμμα Κρατικών Οικονομικών Ενισχύσεων "Ετήσιο 2017" εώς την 6 Δεκεμβρίου 2018

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο ΕΛ.Γ.Α. με ανακοίνωση του καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν αιτήσεις χορήγησης ενίσχυσης, από την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018 έως και την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018, για το σύνολο των γεωργικών τους εκμεταλλεύσεων που ζημιώθηκαν από θεομηνίες (ανεμοστρόβιλοι, κατολίσθηση, πλημμύρες) και δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ανεμοθύελλες, διακυμάνσεις θερμοκρασίας, ξηρασία, παγετός, υπερβολικές βροχοπτώσεις, υψηλές θερμοκρασίες, χαλάζι, χιονοπτώσεις) κατά τη χρονική περίοδο Ιανουάριος -Δεκέμβριος 2017.

Στο πρόγραμμα εντάσσονται ως επιλέξιμες ενίσχυσης:

Α. Ζημιές σε φυτικό κεφάλαιο, πάγιο κεφάλαιο και αποθηκευμένα προϊόντα από θεομηνίες (ανεμοστρόβιλοι, κατολίσθηση, πλημμύρες) και δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ανεμοθύελλες, παγετός, υπερβολικές βροχοπτώσεις, χαλάζι, χιονοπτώσεις), σύμφωνα με τον επισυναπτόμενο πίνακα 1 που περιλαμβάνει τις επιλέξιμες αναγγελίες του προγράμματος. Επισημαίνεται ότι οι ζημίες από δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ανεμοθύελλα, υπερβολικές βροχοπτώσεις, παγετός, χαλάζι, χιονοπτώσεις) μπορούν να ενισχυθούν μόνο όταν το κατώτατο όριο απωλειών της παραγωγής κατά το έτος ζημιάς (2017) υπερβαίνει το 30%, σε σύγκριση με τη μέση παραγωγή των προηγούμενων τριών ετών, σε επίπεδο Π. Ενότητας.

Β. Ζημιές απώλειας παραγωγής από δυσμενείς καιρικές συνθήκες (ξηρασία, υψηλές θερμοκρασίες, διακυμάνσεις θερμοκρασίας) σε καλλιέργειες, που σύμφωνα με τα επίσημα στατιστικά στοιχεία του ΥπΑΑΤ το κατώτατο όριο απωλειών της παραγωγής κατά το έτος ζημιάς (2017) υπερβαίνει το 30%, σε σύγκριση με τη μέση παραγωγή των προηγούμενων τριών ετών, σε επίπεδο Π. Ενότητας, σύμφωνα με τον επισυναπτόμενο πίνακα 2.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει να συγκεντρώσουν οι δικαιούχοι και να συνυποβάλουν με την αίτησή τους αναφέρονται αναλυτικά στην ανακοίνωση.

Αιτήσεις χορήγησης ενίσχυσης που υποβάλλονται μετά την προαναφερόμενη προθεσμία δεν θα γίνονται δεκτές, εκτός αν συντρέχουν λόγοι ανωτέρας βίας για την καθυστέρηση της υποβολής τους, οι οποίοι θα αποδεικνύονται με επίσημα έγγραφα.

Οι όροι, οι προϋποθέσεις, οι περιορισμοί και οι διαδικασίες καταβολής των ενισχύσεων, ορίζονται στις διατάξεις του Κανονισμού Κρατικών Οικονομικών Ενισχύσεων (ΦΕΚ 4562/Β/2016) και στην Κοινή Υπουργική Απόφαση του προγράμματος.

Για πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στείλουν μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή να απευθυνθούν τηλεφωνικώς στο ανταποκριτή Ε.Λ.Γ.Α της περιοχής τους.

Για να δείτε την ανακοίνωση του ΕΛΓΑ πατείστε ΕΔΩ

1.ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ

2.ΑΝΑΓΓΕΛΙΕΣ_ETHΣIO 2017

3.ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ_ΕΤΗΣΙΟ 2017