Ανακοίνωση της ΔΕΥΑΕΛ για τα κρούσματα γαστρεντερικών διαταραχών στην Κρανιά Ελασσόνας

Η υπηρεσία μας μετά τις αναφορές (Δευτέρα 29-4-19) που είχε για έντονα κρούσματα γαστρεντερικών διαταραχών στην Κρανιά Ελασσόνας, προχώρησε σε άμεση εκτροπή του πηγαίου νερού από την δεξαμενή υδροδότησης και αύξησε άμεσα την παροχή χλωρίου στη δεξαμενή.

Την Τρίτη το πρωί πήρε δείγματα νερού από 4 σημεία (ένα από την γεώτρηση της Βαλανίδας, ένα από το πηγαίο νερό, και από δύο τυχαία σπίτια του οικισμού).

Στη συνέχεια έγινε προληπτική εκκένωση και επαναπλήρωση της δεξαμενής ύδρευσης καθώς και συντήρηση του συστήματος χλωρίωσης.

Τα δείγματα προωθήθηκαν στο εργαστήριο της ΔΕΥΑ Λάρισας για την διενέργεια των απαραίτητων αναλύσεων.

Τα αποτελέσματα των αναλύσεων παραδόθηκαν ανεπίσημα σήμερα (Παρασκευή 3-5-2019) και από τις αναλύσεις αυτές διαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχουν επιβαρυντικά στοιχεία στις παραμέτρους που μετρήθηκαν τέτοια που να δικαιολογούν τα έντονα συμπτώματα που καταγράφτηκαν.

Σήμερα έγινε νέα δειγματοληψία από την υπηρεσία για επανέλεγχο των αποτελεσμάτων. Δειγματοληψία έγινε σήμερα επίσης και από την αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειας Θεσσαλίας για εκτενέστερο έλεγχο των μικροβιολογικών παραμέτρων, έτσι ώστε να βρεθεί η αιτία του φαινομένου και να παρθούν τα απαραίτητα μέτρα για την αποτροπή παρόμοιων καταστάσεων στην περίπτωση που ευθύνεται το νερό.

Στη συνάντηση εργασίας που πραγματοποίησε στη Λάρισα η «Α.Ε.ΝΟ.Λ. Α.Ε.» στο πλαίσιο της Διατοπικής Συνεργασίας «ΟΛΥΜΠΟΣ - Προϊόντα, Περιβάλλον, Πολιτισμός» μεταξύ τη [ ... ]

Στο κάλεσμα της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού για το άναμμα του χριστουγεννιάτικου δέντρου το βράδυ της Δευτέρας 2 Δεκεμβρίου, μικροί και μεγάλοι έδωσαν το παρόν στην κ [ ... ]

Στην υπογραφή της σύμβασης του έργου «Πνευματικό Κέντρο Τσαριτσάνης» ποσού 606.998,00 ευρώ προχώρησε την περασμένη Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019 ο Δήμαρχος Ελασσόνας Ν. Γάτσας.  [ ... ]

Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου στις 19:30μ.μ. Ο Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Ελασσόνας σας προσκαλεί στο Άναμμα του Χριστουγεννιάτικου Δένδρου στην κεντρική πλατεία της  [ ... ]