Δημοτικός Λαχανόκηπος Ελασσόνας

laxanokiposΑιτήσεις για τον Δημοτικό λαχανόκηπο της Ελασσόνας δέχονται οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου, καθώς με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου συστάθηκε η αρμόδια επιτροπή που θα αξιολογήσει τις αιτήσεις των δικαιούχων.

Σκοπός του εγχειρήματος, πέραν της στήριξης των αδύναμων οικονομικά συμπολιτών στην παρούσα οικονομική κρίση, είναι η καλλιέργεια μορφών δημιουργικής απασχόλησης, χωρίς απώτερο στόχο το κέρδος, η βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της πόλης, η δημιουργία ευκαιριών για αναψυχή και άσκηση, η αύξηση του πράσινου στον αστικό ιστό και η κοινωνικοποίηση των πολιτών.

Δικαιούχοι χρήσης λαχανόκηπου

1. Δικαίωμα χρήσης του λαχανόκηπου, έχουν κατά σειρά προτεραιότητας οι:

-Άνεργοι

-Χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι (εισόδημα έως 6.000 ευρώ)

-Πολύτεκνοι και τρίτεκνοι

-Μονογονεϊκές Οικογένειες

-ΑΜΕΑ

2. Δε δικαιούνται του ευεργετήματος οι κάτοχοι αγροτεμαχίων στα όρια του Δήμου Ελασσόνας ή όμορων Δήμων.

3. Δικαιούχοι είναι κατά προτεραιότητα, μόνιμοι κάτοικοι του Δήμου Ελασσόνας (ή Δ.Κ.Ελασσόνας)

4. Ορίζεται Επιτροπή Διαχείρισης Λαχανόκηπου, η οποία θα διενεργεί την τελική επιλογή των δικαιούχων και θα έχει την ευθύνη διαχείρισης του Δημοτικού Λαχανόκηπου. Ο ορισμός της Επιτροπής Διαχείρισης του Λαχανόκηπου, θα γίνεται από το Δημοτικό Συμβούλιο

Διάρκεια χρήσης λαχανόκηπου

Η διάρκεια της παραχώρησης ορίζεται σε 1 έτος, με δυνατότητα ανανέωσης για ακόμα ένα (1) έτος, κατόπιν αίτησης ανανέωσης, εφόσον υφίστανται οι λόγοι παραχώρησης.

Ενοίκιο

Τίμημα ενοικίου δεν θα υπάρχει.

Οι δικαιούχοι θα διαθέτουν μέρος της παραγωγής τους (το 10% περίπου) στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου.

Για 2η χρονιά φέτος η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Αθλητισμού & Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Ελασσόνας διοργανώνει τμήματα άθλησης για όλους, τα οποία θα πραγματοποιή [ ... ]