Επίσκεψη Δημάρχου στο Δρυμό για το νερό της περιοχής

drimosΣτον Δρυμό βρέθηκε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, το πρωί του Σαββάτου, μετά το πρόβλημα που διαπιστώθηκε στο νερό της περιοχής. Ο κ. Ευαγγέλου είχε συνάντηση με κατοίκους του Δρυμού, στους οποίους ανέλυσε την κατάσταση όπως αυτή έχει διαμορφωθεί.

Ο δήμαρχος Ελασσόνας, αμέσως μετά την συνάντηση, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι τελευταίες μετρήσεις, που έγιναν τέλη Ιουλίου, και αφορούν την ποιότητα του νερού στον Δρυμό, έδειξαν μια ελαφρώς αυξημένη περιεκτικότητα σιδήρου, φαινόμενο συνηθισμένο για την περιοχή. Αντίστοιχες μετρήσεις που υπάρχουν στο αρχείο της ΔΕΥΑ Ελασσόνας, για το έτος 2012 δείχνουν περιεκτικότητα σιδήρου υπερδιπλάσια της σημερινής.

Εδώ και μέρες η ΔΕΥΑ Ελασσόνας έχει προβεί, εκ νέου, στον καθαρισμό της δεξαμενής καθώς και ολόκληρου του δικτύου παροχής νερού. Μετά τις ενέργειες αυτές, οι νέες μετρήσεις έδειξαν υποχώρηση της τιμής του σιδήρου, ωστόσο, αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

Ήδη έχουν ανακληθεί άδειες του προσωπικού του δήμου και εξετάζουμε μια σειρά από λύσεις μόνιμου χαρακτήρα, ώστε να δοθεί οριστική λύση στο πρόβλημα που ταλανίζει την περιοχή για πολλά χρόνια».

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018 10:25
Ολοκληρώνεται το ασανσέρ

Ολοκληρώνεται και παραδίνεται, τους επόμενους μήνες, στους πολίτες της Ελασσόνας, το ασανσέρ στον χώρο του πάρκινγκ κάτω από τη ΔΕΥΑΕΛ. Ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκο [ ... ]

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018 10:01