Λύση στο πρόβλημα του νερού στο Δρυμό

drimos1Ένα μέρος του παλαιού αγωγού που έδινε νερό από το Μικρό Ελευθεροχώρι στο υδραγωγείο του Δρυμού, και η σύνδεσή του με τον αγωγό, ώστε να επιτευχθεί η μεταφορά νερού από την δεξαμενή του Μικρού Ελευθεροχωρίου, θα είναι η προσωρινή λύση ώστε να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί, ανακοίνωσε χθες βράδυ, σε συγκέντρωση κατοίκων του χωριού, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου.

Το νερό από την δεξαμενή του Μ. Ελευθεροχωρίου θα έρχεται με ελεύθερη ροή ως το πρώτο αντλιοστάσιο που είναι προς την κλειστή στροφή κοντά στα σπίτια του Δρυμού και μετά θα μεταφερθεί, με τον ίδιο τρόπο που μεταφέρεται και τώρα, από το αντλιοστάσιο στις δεξαμενές.

Το νερό του Μ. Ελευθεροχωρίου είναι από τα καλύτερα, ποιοτικώς, νερά της Ελασσόνας.

Οριστική λύση στο πρόβλημα

Η οριστική λύση στο πρόβλημα θα δοθεί με τη σύνδεση αγωγού που θα γίνει από το υδραγωγείο Ελασσόνας μέχρι το κάτω μέρος του αντλιοστασίου του Δρυμού. Η μελέτη έχει δρομολογηθεί και θα γίνει αγωγός περίπου 5 χιλιομέτρων, ο οποίος θα ενώνει τα δύο υδραγωγεία.

drimos2     drimos3    drimos4

Τετάρτη 11 Απριλίου 2018 06:37
Υπογραφή σύμβασης Οικισμού Λιβαδίου

Υπογράφηκε η σύμβαση με την εταιρία Δίκτυο Α.Ε. Τεχνικών Μελετών για την εκπόνηση της μελέτης: «Επικαιροποίηση – ανασύνταξη πολεοδομικής μελέτης επέκτασης Οικισμ [ ... ]