Συνάντηση Ευαγγέλου - Καραμανλή

karamanlis2«Δεν μπορεί εδώ και τόσα χρόνια, ολόκληρη η περιοχή, να ζει και να αναπνέει με το όραμα της αξιοποίησης του Ολύμπου και επί τόσα χρόνια να μην υπάρχει Προεδρικό Διάταγμα που να επιτρέπει την αξιοποίηση αυτή». Με τα λόγια αυτά, ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, υποδέχθηκε και ενημέρωσε τον τομεάρχη Υποδομών και Μεταφορών της ΝΔ, βουλευτή Σερρών κ. Κώστα Καραμανλή κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του τελευταίου στο Δημαρχείο Ελασσόνας.

Ο κ. Ευαγγέλου ενημέρωσε τον Μακεδόνα πολιτικό για όλες τις ενέργειες της δημοτικής αρχής, αναφορικά με το ΠΔ που αναμένεται να υπογραφεί και θα σηματοδοτήσει την αρχή των σχεδιασμών για την αξιοποίηση του Ολύμπου, ενώ ιδιαίτερη αναφορά έκανε στο σχέδιο της δημοτικής αρχής για ίδρυση Γαλακτοκομικής Σχολής στην Ελασσόνα.

«Είμαστε η περιοχή στην Ελλάδα με την μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος και φέτας. Όραμά μας είναι η ίδρυση μιας επαγγελματικής Σχολής με αντικείμενο την Γαλακτοκομία. Όχι για να φέρουμε, απλώς και μόνο κάποιους σπουδαστές στην Ελασσόνα. Μα για να συνδέσουμε την παραγωγή και την τοπική οικονομία με το μέλλον. Για να θέσουμε επιστημονικές βάσεις στην επόμενη μέρα του τόπου. Για να προσδώσουμε ένα πραγματικό συγκριτικό πλεονέκτημα στην επαρχία Ελασσόνας και για να δώσουμε κίνητρο σε νέους ανθρώπους να ασχοληθούν επαγγελματικά με έναν τομέα που μπορεί να αποτελέσει αιχμή του δόρατος, στην προσπάθεια της χώρας να γυρίσει σελίδα, αφήνοντας οριστικά πίσω τα μνημόνια της χρεοκοπίας», σημείωσε, χαρακτηριστικά ο κ. Ευαγγέλου.

Στη συνέχεια οι δυο άντρες αντάλλαξαν απόψεις για την κατάσταση και το μέλλον της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ενώ δεν παρέλειψαν να αναφερθούν και σε επιμέρους προβλήματα που αντιμετωπίζει η επαρχία Ελασσόνας, όσον αφορά τα μεγάλα έργα υποδομής, όπως τα φράγματα και η οδική σύνδεση της με την Εγνατία οδό.

Παρόντες στη συνάντηση ήταν οι βουλευτές της ΝΔ στο νομό κκ. Μάξιμος Χαρακόπουλος και Χρήστος Κέλλας, ο αντιπεριφερειάρχης κ. Δημήτρης Παπαδημόπουλος, περιφερειακοί και δημοτικοί σύμβουλοι, καθώς και πλήθος κομματικών στελεχών της ΝΔ από ολόκληρο το νομό.

karamanlis9     karamanlis3

Αίτηση για το πρόγραμμα επανασύνδεσης στο δίκτυο ηλεκτρικού ρεύματος αλλά και την παροχή εφάπαξ ειδικού βοηθήματος μπορούν να υποβάλλουν στον Δήμο Ελασσόνας όσα  [ ... ]

Με τον Γενικό Γραμματέα Υποδομών κ. Γ. Δέδε, παρουσία του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ Β. Κόκκαλη, συναντήθηκε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Ευαγγέλου,  [ ... ]

Στα πλαίσια της δικτύωσης το προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας Ελασσόνας πραγματοποίησε συνάντηση με τον ΟΑΕΔ Λάρισας στις 9 Μαΐου και με το προσωπικό του ΟΑΕΔ Ελασ [ ... ]