Ξεκινά η λειτοτργία του Κέντρο Κοινότητας Ελασσόνας

kentrokoinothtasΜια νέα δομή στον Δήμο Ελασσόνας ξεκινάει τη λειτουργία της. Με την σημερινή υπογραφή των δυο συμβάσεων εργασίας, των ατόμων που πέτυχαν στον σχετικό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, ο δήμος Ελασσόνας αρχίζει την λειτουργία του Κέντρου Κοινότητας, μιας κοινωνικής δομής, που δεν υπάρχει, ακόμα, σε όλους τους δήμους της χώρας.

Ωφελούμενοι θα είναι οι πολίτες που διαμένουν στην περιοχή μας, κατά προτεραιότητα άτομα που διαβιούν σε συνθήκες φτώχειας, ωφελούμενοι ΕΕΕ, μετανάστες, ΑμεΑ κ.α. Ο στόχος του κέντρου κοινότητας είναι η παροχή υπηρεσιών όπως, υποδοχή – ενημέρωση – υποστήριξη, συνεργασία με υπηρεσίες και δομές (παραπομπές κτλ), παροχή υπηρεσιών κοινωνικής ένταξης.

To Κέντρο Κοινότητας εντάσσεται στο επιχειρησιακό πρόγραμμα "Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020" και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

"Συνεχίζουμε να δημιουργούμε όλες τις υποδομές που είναι απαραίτητες σε όλους αυτούς που έχουν ανάγκη", σημείωσε ο δήμαρχος μετά την υπογραφή των συμβάσεων.

kentrokoinothtas2

Τρίτη 28 Αυγούστου 2018 06:05
Αναβολή εκδήλωσης

Η προγραμματισμένη, για σήμερα, εκδήλωση για την πανσέληνο του Αυγούστου, στην Άζωρο, αναβάλλεται λόγω καιρικών συνθηκών. Η χθεσινή εκδήλωση που ήταν προγραμματισ [ ... ]