Προγράμματα Κυκλοφοριακής Αγωγής «Καν’ το Σωστά»

kokkodikasodikiskykloforiasΟ Δήμος Ελασσόνας και η Αντιδημαρχεία Πολιτισμού, με τη συνεργασία του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας, «Πάνος Μυλωνάς», διοργανώνει εκδηλώσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την Οδική Ασφάλεια, στην Ελασσόνα. Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν το διήμερο 23-24 Μαΐου 2018, στην πόλη της Ελασσόνας.

Επιθυμία και των φορέων είναι η προώθηση των αρχών της Οδικής Ασφάλειας στην τοπική κοινωνία, καθώς η Ελλάδα κατέχει μία από τις χειρότερες θέσεις στην Ε.Ε. όσον αφορά τα ποσοστά θανάτων από τροχαία συμβάντα. Στο πλαίσιο αυτό επιλέχθηκε ως επιστημονικός συνεργάτης το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς», το οποίο έχει αναπτύξει και υλοποιεί ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα Κυκλοφοριακής Αγωγής, αναγνωρισμένα πανευρωπαϊκά ως πρωτοποριακός θεσμός, με τον εύγλωττο τίτλο «Καν' το Σωστά».

Κάθε πρόγραμμα περιλαμβάνει θεωρητική εκπαίδευση-ομιλία για μαθητές Γ' Γυμνασίου και Λυκείου, με τίτλο «Καν' το Σωστά», από εισηγητή του Ι.Ο.ΑΣ., η οποία θα πραγματοποιείται στην Αίθουσα θεάτρου του Πνευματικού Κέντρου Β. Φαρμάκης. Θα ακολουθεί η πρακτική ενότητα, με χρήση των προσομοιωτών & λοιπού εξοπλισμού, μοναδικού στην Ελλάδα, κατά τη διάρκεια της οποίας οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία, με βάση τις βέλτιστες διεθνείς πρακτικές, να εκπαιδευτούν με βιωματικό τρόπο σε θέματα πρόληψης τροχαίων συμβάντων. Η πρακτική αυτή ενότητα θα πραγματοποιείται στην Κεντρική Πλατεία Ελασσόνας, όπου θα είναι εγκατεστημένοι και οι προσομοιωτές.

Οι ημέρες και ώρες υλοποίησης των προγραμμάτων για τους μαθητές θα είναι Τετάρτη και Πέμπτη, 9:00-14:30. Την Τετάρτη και την Πέμπτη το απόγευμα, 18:00-21:00, το πρόγραμμα θα απευθύνεται σε πολίτες όλων των ηλικιών.

Με τον Γενικό Γραμματέα Υποδομών κ. Γ. Δέδε, παρουσία του υφυπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ Β. Κόκκαλη, συναντήθηκε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Ευαγγέλου,  [ ... ]

Στα πλαίσια της δικτύωσης το προσωπικό του Κέντρου Κοινότητας Ελασσόνας πραγματοποίησε συνάντηση με τον ΟΑΕΔ Λάρισας στις 9 Μαΐου και με το προσωπικό του ΟΑΕΔ Ελασ [ ... ]

Τετάρτη 06 Ιουνίου 2018 11:58
Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές 2018