Δήλωση Δημάρχου για την 106η επέτειο της απελευθέρωσης της Ελασσόνας

stefanimelounaΟ Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου με αφορμή την σημερινή επέτειο της 106ης απελευθέρωσης της Ελασσόνας από τον τουρκικό ζυγό, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

Σήμερα η Ελασσόνα μας γιορτάζει!

Πριν 106 χρόνια από την Μελούνα πέρασαν νικηφόρα τα ελληνικά στρατεύματα, αποτελώντας ουσιαστικά τον προπομπό της απελευθέρωσης της Μακεδονίας μας, υψώνοντας την γαλανόλευκη στη Θεσσαλονίκη. Ήταν το τέλος της μακρόχρονης τουρκικής δουλείας και ο διπλασιασμός της Ελλάδας.

Σήμερα έχουμε έναν επιπλέον λόγο να γιορτάζουμε την 6η Οκτωβρίου, όχι μόνο εμείς, οι κάτοικοι της Ελασσόνας, αλλά όλοι οι Έλληνες. Την ώρα που ο εθνικισμός φαίνεται πως διχάζει και πάλι τους λαούς των Βαλκανίων, είναι τα ιστορικά μας ορόσημα εκείνα που δείχνουν τον δρόμο.

Ας κρατήσουμε το ιστορικό νήμα της πατρίδας μας σφιχτά στα χέρια μας. Είναι το νήμα αυτό που συνδέει την Ρούμελη με τον Όλυμπο, τους μπουρλοτιέρηδες του 1821 με τους Θεσσαλούς επαναστάτες του 1854 και του 1878, τους Μακεδονομάχους με τα ξακουστά τέκνα της περιοχής μας, τον Γεωργάκη Ολύμπιο, τον Νικοτσάρα, τον Χριστόφορο Περαιβή.

Είναι καθήκον μας, τιμώντας όλους όσους έδωσαν το αίμα τους για να είμαστε σήμερα εμείς ελεύθεροι, να υπερασπιστούμε τις αξίες της δημοκρατίας και της αλληλεγγύης.

Ο αγώνας για ελευθερία και εθνική ανεξαρτησία είναι αγώνας καθημερινός.

Χρόνια πολλά σε όλους!

Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019 12:04
Εγκρίθηκε το Open Mall της Ελασσόνας

Με απόφαση του υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης και με την ανακοίνωση του οριστικού πίνακα αποτελεσμάτων εγκρίνεται η δημιουργία Ανοιχτού Κέντρου στην Ελασσό [ ... ]