Στον Δήμαρχο Ελασσόνας ο Σύλλογος Απανταχού Απόδημων Σκαμνιωτών

syllogosskamnΤον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσα συνάντησε αντιπροσωπεία του Συλλόγου Απανταχού Απόδημων Σκαμνιωτών την περασμένη εβδομάδα στο δημαρχείο με επικεφαλής την πρόεδρο του Δ.Σ. κ. Αφεντία Μουγδή. Στη συνάντηση ήταν παρόντες ο αντιδήμαρχος κ. Γ. Κατσιούρας και ο πρόεδρος της κοινότητας Συκαμινέας κ. Κ. Μωραϊτης.

Η κ. Μουγδή τόνισε την ανάγκη να εκπονηθεί μελέτη για τη συντήρηση και ασφαλτόστρωση του δρόμου που οδηγεί στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας και την εκκλησία της Παναγίας. «Τέτοιου είδους ενέργειες θα δώσουν ξανά εύκολη πρόσβαση σε δύο τόσο αξιόλογες και σημαντικές από πλευράς ορθοδοξίας εκκλησίες με σημαντικές αγιογραφίες που χρονολογούνται από το 1410. Όλοι οι απόδημοι Σκαμνιώτες από κοινού ζητάνε την αναβάθμιση του χωριού και της περιοχής με κάθε είδους ανάπτυξη ώστε να μην ερημώσει ακόμα περισσότερο», τόνισε η πρόεδρος του Συλλόγου.

Ο κ. Γάτσας μεταξύ άλλων δήλωσε: «Χαίρομαι πραγματικά που υπάρχει ενδιαφέρον για τον τόπο μας, τα ιστορικά μνημεία και το μέλλον του. Η Ελασσόνα είναι μια επαρχία που πραγματικά μπορεί μέσω του θρησκευτικού τουρισμού να αποκτήσει μια σημαντική θέση. Τέτοιου είδους μνημεία χαρακτηρισμένα διατηρητέα από το Υπουργείο Πολιτισμού πρέπει να τα προβάλλουμε με κάθε τρόπο. Σας διαβεβαιώνω ότι θα γίνουν ενέργειες ώστε ο δρόμος να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης και οι δυο εκκλησίες να είναι προσβάσιμες. Εκτός αυτού ο δρόμος θα διευκολύνει τόσο την πρόσβαση προς τον Όλυμπο όσο και την καθημερινότητα των κτηνοτρόφων της περιοχής».

Να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους πριν από την έναρξη της αρδευτικής περιόδου καλεί ο Δήμος Ελασσόνας τους αρδευτές που οφείλουν και θα κληθούν μέσα στις επόμενε [ ... ]

Δευτέρα 15 Απριλίου, ώρα 19:00, Αίθουσα ΚΔΒΜ Πνευματικό Κέντρο Ελασσόνας

Πρόσκληση σε νέους και νέους να εγγραφούν στο μητρώο νέων για τη συμμετοχή στο Δημοτικό Συμβούλιο Νέων απηύθυναν σήμερα με συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε  [ ... ]

Τη νέα Δημοτική Επιτροπή Ισότητας του Δήμου Ελασσόνας εξέλεξε με ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Ελασσόνας, η οποία αποτελείται από δραστήριες γυναίκε [ ... ]