Τσιρώνης: «Ναι» στη Γαλακτομική Σχολή Ελασσόνας

evag tsirΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Επίσκεψη και συνάντηση εργασίας με τον Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Νίκο Ευαγγέλου πραγματοποίησε ο αναπληρωτής Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Γιάννης Τσιρώνης στο δημαρχείο της πόλης.

Ο κ. Ευαγγέλου υποδεχόμενος τον αναπληρωτή υπουργό έκανε λόγο για «επίσκεψη ενός φίλου, ο οποίος από την πρώτη στιγμή βοήθησε σημαντικά στα ζητήματα που αφορούν την περιοχή» και του έθεσε το θέμα της ίδρυσης της Γαλακτοκομικής Σχολής στην Ελασσόνα καθώς και το θέμα του Ολύμπου.

«Στόχος μας είναι να εκπαιδεύσουμε με τον πλέον επαγγελματικό τρόπο τα νέα παιδιά ώστε με τη σειρά τους να βοηθήσουν τον τομέα της τυροκομίας, εδώ, σε έναν τόπο που διαθέτει το μεγαλύτερο ζωικό κεφάλαιο και την μεγαλύτερη παραγωγή γάλακτος σε ολόκληρη τη χώρα. Βρήκαμε τις πόρτες του υπουργείου ανοιχτές, και έναν πολιτικό ο οποίος έβαλε τη δική του σφραγίδα τόσο στο Προεδρικό Διάταγμα για τον Όλυμπο, όσο και στο ζήτημα της ίδρυσης της Γαλακτοκομικής Σχολής», σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Ευαγγέλου.

Με τη σειρά του ο κ. Τσιρώνης δήλωσε:

«Χαίρομαι που βρίσκομαι και πάλι στη φιλόξενη Ελασσόνα. Θα ήθελα ευθύς εξαρχής να ευχαριστήσω τον Δήμαρχο για τα καλά του λόγια και να επισημάνω πως δεν έκανα τίποτα παραπάνω από τη δουλειά μου. Όταν άκουσα από τον δήμαρχο Ελασσόνας την ιδέα του για τη Γαλακτοκομική Σχολή τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα, κι αυτό γιατί είμαι υπέρ της επαγγελματικής εκπαίδευσης των νέων και μάλιστα σε ένα κομμάτι άμεσα συνδεδεμένο με την επαρχία της Ελασσόνας. Μιλήσαμε αρκετές φορές, είδαμε πως τα κόστη δεν είναι μεγάλα, ερεύνησα το θέμα ζητώντας στοιχεία από την αντίστοιχη Σχολή των Ιωαννίνων, όπου διαπίστωσα πως η ζήτηση είναι μεγάλη, και ως εκ τούτου προχωράμε στην ίδρυση της Σχολής. Όσον αφορά το θέμα του Ολύμπου για μένα, όπως έχω τονίσει πολλές φορές, ο Όλυμπος είναι ενιαίος, και το αίτημα για την δημιουργία της Δ Ζώνης είναι ένα αίτημα που βοηθάει προς την κατεύθυνση αυτή.

evag tsir1

Μετά από πρόσκληση του Συνδέσμου Φιλαρμονικών-Χορωδιών Ελλάδος, η Μικτή χορωδία του Δήμου Ελασσόνας θα ταξιδέψει ως τη Θεσσαλονίκη, για να παρουσιάσει ένα χορωδια [ ... ]

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017 11:01
Απάντηση στις δηλώσεις Πασχόπουλου