Συνεργασία Δήμου Ελασσόνας – ΤΕΙ Θεσσαλίας: Ευρωπαϊκό Δίκτυο Ορεινών Περιοχών

spil papaxΣυνάντηση με τον Πρύτανη του ΤΕΙ Θεσσαλίας, Καθηγητή Ξενοφώντα Σπηλιώτη και το μέλος της Συγκλήτου του Ιδρύματος, Καθηγητή Αλέξανδρο Παπαχατζή, πραγματοποίησε ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου, με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων και ανάληψη πρωτοβουλιών για την ίδρυση "Ευρωπαϊκού Δικτύου Ορεινών Περιοχών",

με κύριο σκοπό την προώθηση της σημασίας των ορεινών και ημιορεινών περιοχών και τη συνεχή στήριξη τους σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο μέσω της υποβολής και εφαρμογής πολιτικών και ειδικών δράσεων-μέτρων που περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, θέματα που σχετίζονται με την κλιματική αλλαγή, την κυκλική οικονομία, το περιβάλλον, τον βιώσιμο τουρισμό, τις μεταφορές, την καθαρή ενέργεια, τη γεωργία και τα αγροδιατροφικά προϊόντα, σε συνδυασμό με τις ανάγκες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά αυτών των περιοχών.

Το δίκτυο αυτό θα καταστήσει σαφή την ανάγκη ανάληψης πρωτοβουλιών και την στήριξη προσαρμοσμένων δράσεων κυκλικής οικονομίας για τις ορεινές και ημιορεινές περιοχές. Θα συγκεντρώσει διεθνείς και εθνικούς φορείς της αυτοδιοίκησης, εκπροσώπους ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, διεθνών οργανώσεων και οργανώσεων της κοινωνίας των πολιτών, καθώς και εκπροσώπους του ιδιωτικού τομέα, συμπεριλαμβανομένων δυνητικών επενδυτών, για να προωθήσουν βέλτιστες πρακτικές και διαθέσιμες τεχνολογίες με την στήριξη χρηματοδοτικών και κανονιστικών εργαλείων, με στόχο την ανάληψη επιτόπιων ενεργειών.

Οι συνέργειες του δικτύου με αντίστοιχους ευρωπαϊκούς και διεθνείς οργανισμούς θα ενισχύσουν την εκπροσώπησή του, σε μεγάλες ευρωπαϊκές και διεθνείς συναντήσεις με ανάλογη θεματολογία καθώς και την προώθηση της ορεινότητας στην ΕΕ.

Η ίδρυση του δικτύου προγραμματίζεται να λάβει χώρα την 8η Φεβρουαρίου 2019 στο πλαίσιο του διεθνούς συνεδρίου με τίτλο «Κυκλική οικονομία, επιχειρηματικότητα και αγροδιατροφικός τομέας», που θα πραγματοποιηθεί στις 7 και 8 Φεβρουαρίου 2019, στην πόλη της Λάρισας και στις εγκαταστάσεις του ΤΕΙ Θεσσαλίας. Το συνέδριο διοργανώνεται υπό την αιγίδα της Γ.Δ. Περιβάλλοντος DGENV (Ευρωπαϊκής Επιτροπής) του προγράμματος Interreg MED, με την υποστήριξη του Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλίας, του Συνδέσμου Θεσσαλικών Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών, του Δήμου Ελασσόνας και του Δήμου Μουζακίου.

Το συνέδριο θα πραγματευτεί σημαντικά θέματα όπως:

Εισαγωγή στην κυκλική οικονομία και πολιτικές στον αγροδιατροφικό τομέα, καινοτομία και καλές πρακτικές ,εξέταση του καθολικού συστήματος γεωργικών προϊόντων διατροφής και η διερεύνηση χρηματοδοτικών αλλά και δανειοδοτικών ευκαιριών σε όλα τα στάδια παραγωγής.

Τρίτη 16 Απριλίου 2019 08:23
Ανακοίνωση

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 20:00 στην αίθουσα "Δημάρχου Βασίλη Φαρμάκη" ο δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Ευαγγέλου διοργανώνει εκδήλωση με θέμα "Απολογισμός έργου - Πρ [ ... ]

Ένα έργο προϋπολογισμού 5.000.000 ευρώ που αφορά το αποχετευτικό σύστημα της Τσαριτσάνης ξεκίνησε και αναμένεται με την ολοκλήρωσή του να συμβάλει τα μέγιστα στην προ [ ... ]