Θωρακίζεται πλήρως το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ελασσόνας

symvasi3odimotiko

Προϋπολογισμός 818.000,00 ευρώ

Υπεγράφη η σύμβαση του έργου με τον ανάδοχο

Τη σύμβαση για την ενεργειακή αναβάθμιση του 3ου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ελασσόνας υπέγραψε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας με τον ανάδοχο του έργου κ. Κωνσταντίνο Μπουλογιάννη, με έδρα την Λάρισα.

Το έργο έχει τίτλο «Παρεμβάσεις Εξοικονόμησης Ενέργειας στο κτίριο του 3ου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ελασσόνας» προϋπολογισμού 818.000,00 € (ΦΠΑ 24%) και χρηματοδοτείται από το ΠΕΠ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020.

«Ένα σημαντικό έργο θα υλοποιηθεί σε ακόμα ένα σχολείο του δήμου μας, το 3ο Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Ελασσόνας, το οποίο θωρακίζεται πλήρως. Η ενεργειακή αναβάθμιση του σχολείου είναι ένα έργο προϋπολογισμού 818.000,00 ευρώ και έρχεται μετά από χρόνια να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες με σημαντική ωφέλεια τόσο στην οικονομία, όσο και στο περιβάλλον, ενώ το σημαντικότερο είναι ότι δημιουργούνται οι προϋποθέσεις για ένα καλύτερο και ασφαλέστερο σχολείο. Όταν έχεις να χειριστείς παλαιωμένα κτίρια, οι παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης είναι η μόνο ουσιαστική λύση που μπορείς να δώσεις προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που δημιουργεί η παλαιότητα και κυρίως του προβλήματος που δημιουργήθηκε με τη στέγη του κτιρίου. Οι εργασίες που κάνουμε αφορούν τη ριζική ανακαίνιση του σχολικού κτιρίου αλλά και την πλήρη αντικατάσταση της στέγης με νέα, ώστε να φιλοξενούνται τα παιδιά μας, σε ιδανικότερο σχολικό περιβάλλον, να είναι το σχολείο ένα πραγματικό δεύτερο σπίτι τους. Για αυτό έχουμε δώσει προτεραιότητα από την αρχή της θητείας μας σε αυτά τα έργα και, αισίως, τα έχουμε προχωρήσει σε ένα σεβαστό αριθμό σχολείων του δήμου μας», τόνισε ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Ν. Γάτσας με αφορμή την υπογραφή της σύμβασης με τον ανάδοχο του έργου.

Τεχνική Περιγραφή

Η μελέτη αφορά σε παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας που πρόκειται να υλοποιηθούν στο κτίριο του 3ου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Ελασσόνας.

Οι παρεμβάσεις αφορούν στα συστήματα του κτιρίου και σε συνδυασμό με τις οικοδομικές παρεμβάσεις, αποτελούν ένα ενιαίο και ολοκληρωμένο σύνολο που καταλήγει στην ριζική ανακαίνιση του κτιρίου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον ΚΕΝΑΚ, ώστε αυτό να κατατάσσεται στην ενεργειακή κατηγορία Α.

Στόχος των παρεμβάσεων είναι η μείωση της κατανάλωσης ενέργειας, η βελτίωση της ενεργειακής συμπεριφοράς με την ταυτόχρονη βελτίωση των συνθηκών εργασίας και παραμονής στους χώρους του κτιρίου.

Αντικείμενο της μελέτης εφαρμογής αποτελούν οι ακόλουθες παρεμβάσεις:

• Θα αντικατασταθεί το σύνολο της στέγης και συγκεκριμένα θα γίνει αποξήλωση όλων των κεραμιδιών, αντικατάσταση της ξυλείας, τοποθέτηση σανιδώματος με φύλλα OSB πάχους 18mm, τοποθέτηση στεγανωτικής μεμβράνης και αντικατάσταση κεραμιδιών

• Θερμομόνωση κελύφους, τόσο εξωτερική θερμομόνωση των εξωτερικών τοιχοποιιών του κτιρίου, όσο και θερμομόνωση οροφών εσωτερικά

• Αντικατάσταση κουφωμάτων με νέα υψηλής θερμικής απόδοσης από ηλεκτροστατικά βαμμένο αλουμίνιο

• Αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου με τοποθέτηση νέου λέβητα φυσικού αερίου

• Αντικατάσταση των υφιστάμενων θερμαντικών σωμάτων με νέα, με θερμοστατικές βαλβίδες που θα προσφέρουν τοπικό έλεγχο θερμοκρασίας

• Τοποθέτηση νέων φωτιστικών τύπου Led τόσο στις αίθουσες, όσο και στους βοηθητικούς χώρους

Συνεχίζεται το πρόγραμμα δράσης για την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας, μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρείας HOPEgenesis, το οποίο πρόγραμμα προσφέρει δωρε [ ... ]

Ο Δήμος Ελασσόνας προσφέρει και φέτος το Πασχαλινό Καλάθι Αλληλεγγύης σε οικογένειες δικαιούχους του Κοινωνικού Παντοπωλείου με την ευγενική στήριξη επιχειρήσε [ ... ]

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο ανοιχτός διαγωνισμός από το Δήμο Ελασσόνας για την επιλογή αναδόχου του έργου «Κατασκευή καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Ελασσ [ ... ]

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 ο Δήμος Ελασσόνας υποδέχεται ως συνδιοργανωτής τη μεγάλη γιορτή της ποδηλασίας, τον ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο Ελλάδας 2024, και είναι ένας από [ ... ]

Και δεύτερη επιστολή για τα προβλήματα των αγροτών στο Δήμο Ελασσόνας απέστειλε ο Δήμαρχος Ελασσονας κ. Νικ. Γάτσας, στον Προϊστάμενο του υποκαταστήματος του ΕΛΓΑ [ ... ]