ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΜΠΟΡΟΠΑΝΗΓΥΡΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 2019

Ο Δήμος Ελασσόνας διοργανώνει την ετήσια εμποροπανήγυρη Ελασσόνας διάρκειας επτά (4) ημερών και από 02 Σεπτεμβρίου έως 05 Σεπτεμβρίου Η ετήσια Εμποροπανήγυρη, πραγματοποιείται στο διαμορφωμένο χώρο της λαϊκής αγοράς της δημοτικής κοινότητας Ελασσόνας, στον παρακείμενο χώρο στάθμευσης και στις πέριξ αυτής οδούς, που η χωροταξική διάρθρωσή του αποτυπώνεται στο συνημμένο τοπογραφικό διάγραμμα.

Υπεύθυνος για τη διοργάνωση της Εμποροπανήγυρης θα είναι ο Δήμος Ελασσόνας, ο οποίος κα-θορίζει τη διαμόρφωση των χώρων, τους όρους συμμετοχής των εκθετών, την κατανομή των θέσεων, τη χορήγηση των αδειών συμμετοχής στα διάφορα φυσικά ή νομικά πρόσωπα και οτιδήποτε άλλο κρίνεται απαραίτητο για τη σωστή λειτουργία της Εμποροπανήγυρης.

Αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τους όρους και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην εμποροπα-νήγυρη θα βρείτε στον Κανονισμό οργάνωσης και λειτουργίας εμποροπανήγυρης 2019 και στα παραρτήματα αυτού.

Δείτε εδώ το τοπογραφικό διάγραμμα του χώρου των εγκαταστάσεων της εμποροπανήγυρης

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Στην εμποροπανήγυρη μπορούν να συμμετέχουν:

1. Πωλητές που διαθέτουν όλα τα νόμιμα φορολογικά παραστατικά και δεν είναι αδειούχοι λαϊκών αγορών, πλανόδιου ή στάσιμου εμπορίου, εφόσον διαθέτουν βεβαίωση δραστηριοποίησης υπαίθριου εμπορίου ετήσιας διάρκειας.

Τη βεβαίωση αυτή εκδίδει ο δήμος μόνιμης κατοικίας των ενδιαφερόμενων πωλητών, σύμφωνα με τα ο-ριζόμενα στο άρθρο 38 παρ. 3 του Ν. 4497/2017.

2. Πωλητές βιομηχανικών ειδών αδειούχοι λαϊκών αγορών και κάτοχοι παραγωγικής άδειας λαϊκών αγορών με αντικείμενο εκμετάλλευσης άνθη, φυτά και μεταποιημένα προϊόντα.

3. Αδειούχοι πλανόδιου ή στάσιμου εμπορίου με αντικείμενο πώλησης από τα επιτρεπόμενα είδη στην πα-ρούσα εμποροπανήγυρη.

4. Επαγγελματίες που έχουν κηρυχθεί σε κατάσταση πτώχευσης.

Οι ενδιαφερόμενοι που διαθέτουν την προβλεπόμενη άδεια συμμετοχής και επιθυμούν να λάβουν μέρος στην Εμποροπανήγυρη οφείλουν να καταθέσουν ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, η οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Δήμου Ναυπακτίας www.dimoselassonas.gr, μέχρι την 20η Αυγούστου 2019, με συνημμένα όλα τα δικαιολογητικά που σημειώνονται στην αίτηση η με αποστολή της αίτησης και των δικαιολογητικών στο παρακάτω

FAX: 2493350220

Αιτήσεις που θα κατατεθούν εμπρόθεσμα αλλά θα έχουν ελλείπει δικαιολογητικά θα τίθενται εκτός διαδικασίας χορήγησης έγκρισης συμμετοχής θέσης.

Η καταβολή του ποσού θα γίνει μετά την έκδοση και ανάρτηση του οριστικού καταλόγου συμμετεχόντων στην εμποροπανήγυρη στους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς:

1) ALPHA BANK Λογαριασμός 3050020010 00472 και IBAN: GR–91014.03050.02001.000472, που θα φέρει την ένδειξη «ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΟΠΑΝΗΓΥΡΗ TOY ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟ-ΝΑΣ», το αργότερο μέχρι την 20η Αυγούστου 2019.

2) EUROBANK ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ Λογαριασμός 00260.32939.02000.55986 και IBAN: GR-81026.03290.00039.02000.55986.

3) ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: Λογαριασμός 341/540350-25

4) ΠΕΙΡΑΙΩΣ: Λογαριασμός 5622/052394-634

Αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τους όρους και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην εμποροπανήγυρη θα βρείτε στον Κανονισμό οργάνωσης και λειτουργίας εμποροπανήγυρης 2019 και στα Παραρτήματα αυτού.

Δείτε εδώ την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου με αριθμό 225/2018 σχετικά με τον Καθορισμό τελών χρήσης χώρου εμποροπανήγυρης για το έτος 2019, τα οποία πρέπει να καταβληθούν στον Δήμο Ελασσόνας.

Για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνιση οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται και στο αρμόδιο Τμήμα Αδειοδοτήσεων, Ρυθμίσεων Εμπο-ρικών Δραστηριοτήτων και στα τηλέφωνα:

1. Γρούμτσιας Γεώργιος Υπάλληλος Τμήματος (24933 - 50246)

2. Τσακνάκης Αθανάσιος Υπάλληλος Τμήματος (24933 – 50245)

3. FAX 24933 50220

Συνημμένα Αρχεία

1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
  2. ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
  3. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ
  4. ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΕΛΩΝ ΠΑΖΑΡΙΟΥ

Από το Αρμόδιο Τμήμα

Τη Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας κ. Σοφία Παπαδοπούλου επισκέφτηκε την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2019 ο Δήμαρχος Ελασσόνας κ. Νίκος Γάτσας, από την οποία ενη [ ... ]

Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2019 08:00