Προστασία των άστεγων κατά την περίοδο του χειμώνα

Η αντιδημαρχία πολιτικής προστασίας και η κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Ελασσόνας σας ενημερώνουν ότι κατά τη διάρκεια του Χειμώνα, κυρίως όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα χαμηλές, θα είναι διαθέσιμο για προσωρινή φιλοξενία αστέγων, η αίθουσα συνεδριάσεων στο κτίριο όπου στεγάζεται η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευση Αποχέτευση Ελασσόνας. Ο χώρος είναι θερμαινόμενος και θα παραμένει διαθέσιμος από τις 20:00 μ.μ. έως τις 08:00 π.μ.. ή και όλο το 24ώρο εφ' όσον υπάρξει ανάγκη.

Παρακαλούνται οι αρμόδιες υπηρεσίες όπως το Α.Τ. Ελασσόνας το Τμήμα Ελέγχου, το Κέντρο Κοινότητας και η Υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου Ελασσόνας, να ενημερώνουν άτομα που πιθανόν αντιμετωπίζουν πρόβλημα έλλειψης κατοικίας για τη διαθεσιμότητα του χώρου κατά τις ημέρες και νύχτες χαμηλών θερμοκρασιών και να τα παραπέμπουν στο Τμήμα Πρόνοιας του Δήμου Ελασσόνας, στα τηλέφωνα: 2493350245 και 2493350224 κατά τις πρωινές ώρες (από 08:00 έως 15:00) και στα τηλέφωνα 6936643270, 6974726365 κατά τις απογευματινές ώρες.

Καλούνται οι πολίτες που επιθυμούν να συμμετέχουν εθελοντικά στη συγκρότηση ομάδας υποστήριξης της δράσης για τον εντοπισμό ενημέρωση και υποστήριξη αστέγων, τη μεταφορά τους και τη διασφάλιση ομαλής λειτουργίας του χώρου διανυκτέρευσης να επικοινωνήσουν στα τηλέφωνα :2493350245, 2493350224 και 2493022676.

Ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος

Διονύσιος Μπαλούκας

Για δείτε ολόκληρω τ δελτίο τύπου πατήστε (Εδώ)

Τρίτη 16 Απριλίου 2019 08:23