Στη ΕΛΑΣΣΟΝΑ:«ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ-ΒΑΡΟΣΙ» την ΚΥΡΙΑΚΗ: 21 ΙΟΥΛΙΟΥ & Ωρα: 9.15 μ.μ

Custom5Το καλοκαίρι του 2019, το Θεσσαλικό Θέατρο παρουσιάζει το έργο ΤΟ ΧΩΜΑ ΒΑΦΤΗΚΕ ΚΟΚΚΙΝΟ, που ανέβηκε με μεγάλη επιτυχία το Χειμώνα, για πρώτη φορά στη Σκηνή σε σκηνοθεσία της Καλλιτεχνικής Διευθύντριας Κυριακής Σπανού.

Πρόκειται για θεατρική προσαρμογή του σεναρίου του Νίκου Φώσκολου, που έγινε κινηματογραφική επιτυχία σε σκηνοθεσία Βασίλη Γεωργιάδη. Το έργο ξεδιπλώνει τις μεγάλες συγκρούσεις που εξελίχτηκαν ανάμεσα σε κολίγους και τσιφλικάδες στο Θεσσαλικό Κάμπο στις αρχές του περασμένου αιώνα με βασικό αίτημα τη διανομή της γης στους ακτήμονες χωρικούς. Η περίοδος αυτή αποτελεί την κορυφαία εκδήλωση των αγώνων των Θεσσαλών χωρικών. Το κείμενο αφηγείται δύο ιστορίες. Η πρώτη ιστορία είναι η δολοφονία του Μαρίνου Αντύπα που πλήρωσε με τη ζωή του τις ιδέες του για διανομή της γης του Θεσσαλικού κάμπου στους χωρικούς. Η δεύτερη είναι η ιστορία μιας οικογένειας τσιφλικάδων και της σύγκρουσης που ξεσπάει άγρια ανάμεσα στα δύο αδέλφια ακριβώς επειδή υποστηρίζουν διαφορετικές αξίες.Την άγρια σύγκρουση των δύο αδελφών εντείνει η διεκδίκηση της ίδιας γυναίκας.

Δείτε το Δελτίο Τύπου εδώ

Custom1    Custom2     Custom3     Custom4     Custom7     Custom6

Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019
Ελευθέρια 2019